OCHRONA HERBICYDOWA RZEPAKU JESIENIĄ

Kiedy w uprawie rzepaku ozimego zastosować herbicydy, aby ich skuteczność była najwyższa?
Wyniki doświadczeń jednoznacznie pokazują, że doglebowy (przedwschodowy) wariant zwalczania chwastów jest najskuteczniejszy, a w perspektywie
wegetacji rzepaku przynosi największą ochronę plonu.

DOGLEBOWE ZWALCZANIE CHWASTÓW

Substancje doglebowe działają silniej na chwasty i dają możliwość skutecznej poprawki przy niepełnej skuteczności wynikającej np. z przesuszenia gleby. W warunkach długotrwałej suszy radzimy, by zabieg wykonywany był późnym wieczorem lub nawet nocą. Wykorzystamy wtedy pojawiającą się rosę, która ułatwi związanie
substancji aktywnej z glebą. Najlepsze rezultaty dają zabiegi doglebowe wykonywane do 3 dni po siewie, które niszczą konkurencję chwastów już od samych wschodów. Podczas wyboru metody oraz preparatów należy wziąć pod uwagę przede wszystkim stan zachwaszczenia plantacji (jakie chwasty występują) oraz stopień zachwaszczenia (nasilenie poszczególnych gatunków chwastów). Coraz częściej radzimy uwzględnienie dwóch metod zabiegu herbicydowego i oprysk w dwóch terminach: pierwszy wykonany doglebowo i drugi – powschodowo. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w trudnych latach, na przykład wtedy, gdy warunki wilgotnościowe gleby mogą zakłócać poprawne działanie herbicydów, a także opóźniać kiełkowanie chwastów. Argumentem przemawiającym za wybraniem takiego rozwiązania jest także coraz częstsze wykonywanie jesiennych zabiegów ochrony rzepaku, tj. zwalczanie szkodników, regulacja pokroju roślin, ochrona fungicydowa czy dokarmianie nalistne. Dzięki temu łatwiej jest w technologię ochrony wkomponować nalistny uzupełniający zabieg herbicydowy.

OPCJA DOGLEBOWA 01

Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie zwalczające chwasty w uprawie rzepaku ozimego. Napropamid, składnik produktu Baristo 500 SC, to substancja aktywna o silnym działaniu na komosę, chwasty rumianowate czy rdesty. Razem z pozostałymi produktami opcja ta wykazuje najwyższą skuteczność zwalczania takich chwastów jak przytulia czepna, mak polny, fiołek polny, chaber bławatek, maruna bezwonna, rumian polny, wspomniana komosa biała oraz tasznik pospolity i tobołki polne.

OPCJA DOGLEBOWA 02


Technologia oparta o mocne produkty doglebowe, w tym chlomazon w bezpieczniejszej dla rzepaku ozimego formulacji mikrokapsuł (CS). Dodatkowo w tej opcji proponujemy herbicyd o działaniu nalistnym Zorro 300 SL, który będzie wsparciem przed ewentualnym zachwaszczeniem wtórnym.

NALISTNE ZWALCZANIE CHWASTÓW

Podstawowym zadaniem zabiegów nalistnych jest jak najszybsze zwalczenie występujących na plantacji chwastów. Optymalny termin zabiegu to faza 3-4 liści rzepaku. To wtedy najszybciej wyeliminujemy konkurencyjność chwastów. W późniejszych fazach skuteczne i pełne zwalczenie niepożądanych na plantacji gatunków roślin jest już bardzo utrudnione. Wiąże się to nie tylko z ich zaawansowanym i szybkim wzrostem, ale również z pogarszającymi się warunkami pogody (zimne noce, częste jesienne opady deszczu) i brakiem w pełni skutecznych rozwiązań na chwasty w późniejszych fazach rozwojowych.

OPCJA MIESZANA 01


Opcja herbicydowa zakładająca sekwencje zabiegów: doglebowego i nalistnego. Przedwschodowe zwalczanie chwastów ma za zadanie zabezpieczyć plantacje przed wystąpieniem najuciążliwszych gatunków. Produkt Zorro 300 SL skutecznie zwalczy nalistnie takie chwasty jak przytulię czepną czy mak polny. Herbicyd Major 300 SL zwalczy rumianowate i chabra bławatka.

OPCJA NALISTNA 01


Mieszanina trzech substancji aktywnych umożliwia zwalczenie szerokiego wachlarza chwastów, a przy tym pośród pozostałych opcji nalistnych jest to rozwiązanie najbardziej korzystne finansowo. Zabieg wykonany wcześnie częściowo zabezpieczy plantacje przed zachwaszczeniem wtórnym.

OPCJA NALISTNA 02


W momencie gdy rzepak wykształci 3–4 liście (BBCH 13–14), czas zwalczyć samosiewy zbóż. Zabieg zwalczania należy wykonać graminicydem, czyli środkiem z grupy herbicydów, który zwalcza tylko i wyłącznie chwasty jednoliścienne. Polecamy preparat oparty o substancję czynną chizalofop-p-etylu wraz z dodatkiem adiuwanta olejowego Partner+ (0,5 l/ha), który polepsza pokrycie roślin opryskiem oraz wchłanianie substancji czynnej. Zwalczanie samosiewów zbóż jest skuteczne w dawce 0,5 l/ha.
W przypadku plantacji o bardzo dużej presji samosiewów zbóż (w razie uproszczonej technologii siewu) zalecamy dwa zabiegi graminicydem. Pierwszy w fazie pierwszej pary liści rzepaku w dawce 0,3–0,4 l/ha, drugi po upływie 10–14 dni w dawce 0,3–0,4 l/ha. Zwalczanie perzu właściwego w dawce 1–1,5 l/ha.

Polecane produkty